środa, 16 października 2013

[Zrób to!] Segregator z pudełka po płatkach

 ... lub jakiegokolwiek innego kartonowego pudełka, które odpowiada Wam wielkością - od tłoczonych soków (tych 3- i 5-litrowych) po sól i tabletki do zmywarki. Przydadzą się na scrapbookingowe drobiazgi i gadżety, pisaki, kredki, wycinanki - wystarczy ustawić je dłuższym bokiem do przodu i efekt uporządkowania gotowy :)Pudełko rozklejamy "po szwach" i odcinamy to, co zbędne:


Całość oklejamy wybranym papierem, tekturą czy tapetą. Robimy to stopniowo, każdy bok pojedynczo. Kiedy dojdziemy do "kanta", dopasowujemy okleinę pod kątem prostym - tak jak ostatecznie będzie złożone nasze pudełko. Unikniemy w ten sposób brzuszków i bąbli na rogach.

Jeśli użyjecie kleju takiego jak wikol, róbcie to oszczędnie. Gdy warstwa będzie zbyt gruba, a papier cienki, całość brzydko się pomarszczy. W przypadku wikolu możecie nawet posmarować całą powierzchnię pędzlem i poczekać kilka chwil, żeby klej nieco podsechł, a dopiero potem przykładać Waszą okleinę.

Możecie wyciąć z przodu kółeczko, takie jak w kupnych segregatorach. Nie zawsze uda się to dziurkaczem - papier może okazać się za gruby albo zasięg dziurkacza za mały. Ja nie dałam rady i wycięłam je ręcznie, skalpelem. Pamiętajcie, żeby pomyśleć o tym przed sklejeniem całego pudełka!

Na koniec składamy pudełko do pierwotnej formy. Wystające skrzydełko możecie zawczasu odciąć albo zagiąć do środka, w ten sposób:


Zawsze też możecie wykonać takie segregatory od podstaw, wtedy na pewno dostosujecie do takich rozmiarów, jakich dokładnie potrzebujecie.

3 komentarze: