SKUMAJ TO!

Słowniczek wyrazów łatwych i bardzo łatwych. Zazwyczaj związanych ze scrapbookingiem. Może znajdziecie tu definicję, która rozjaśni wasze hobby.

BAZA. Podstawa naszej pracy. W przypadku LOsa bazą może być specjalny papier do scrapbookingu, kolorowy karton czy tektura modelarska. Można też dać ponieść się wyobraźni i jako bazę wykorzystać rzeczy domowego użytku. Na naszym blogu znajdziecie scrapy zrobione np. na płycie winylowej. Bazy albumowe w ciekawych kształtach możemy kupić gotowe, ale możemy też złożyć z wybranych papierów, które samodzielnie docinamy i łączymy. Świetnie sprawdzają się też rzeczy codziennego użytku jak koperty, torebki śniadaniowe czy instrukcje.

GESSO. Inaczej grunt, mieszanka gipsu, kredy, wody i pigmentu. Najczęściej używane przez scraperki jest białe gesso akrylowe, czyli grunt artystyczny pod farby akrylowe i olejne. Do czego służy? Malarze używają go do przygotowania podłoża pracy. Papier (ale też płótno, czy drewno) jest bardzo chłonny, więc jeżeli chcemy użyć farb, smarujemy kartkę gesso. Dopiero na tak przygotowane podłoże nanosimy farbę. Ale gesso przydaje się też scraperkom. Papiery do scrapbookingu często są kolorowe, co powoduje, że ciężko jest uzyskać właściwy kolor farby. Gesso sprawia, że łatwiej osiągnąć zaplanowany efekt. Takie jest główne zastosowanie, ale jak wiadomo scraperki są bardzo kreatywne, więc używają go do tworzenia białego tła na bazie, do cieniowania papierów, odbijania stempli i maskowania warstw pracy.

JOURNALING. Kronikarstwo, pamiętnikarski opis - tak ładnie tłumaczony jest na język polski. Journaling to opis tego, co dzieje się na zdjęciu, spisanie wspomnień, daty, miejsca. Journaling to też cytat, który umieszczamy na pracy. Najczęściej pisany odręcznie, ale również na maszynie, czy komputerze.

LO/LAYOUT. Inaczej scrap, strona scrapowa. LOsy mogą mieć różny kształt i wielkości, ale najpopularniejszy format to kwadrat 30,5x30,5cm, czyli 12x12 cala. Jest to wielkość, którą najczęściej mają papiery do scrapbookingu.

MASKA/SZABLON. Kojarzy się z karnawałem i w sumie coś w tym jest. Maską na balu zasłaniamy twarz. Maską do scrapbookingu zasłaniamy z kolei papier. Nie cały, tylko jego część. Pryskając przez maskę sprayem uzyskujemy piękne, często bardzo skomplikowane wzory. Praca z maską przypomina zajęcie grafficiarzy, którzy wykorzystują szablony. Do najprostszych masek należą te w kropki, kwadraty albo serduszka. Ale znajdziecie też na rynku naprawdę misterne okazy, jak słoje drewna, napisy lub kwiatowe kompozycje.

PAPIERY DO SCRAPBOOKINGU. Morze wzorów i kolorów, różna wielkość i gramatura, Najczęściej spotykana wielkość to 30,5x30,5cm czyli 12x12 cala. Tu właściwie wszystko zależy od naszego gustu, wolimy kolory intensywne czy spokojne, wygodniej scrapuje nam się na cieńszym czy grubszym papierze. Zazwyczaj producenci oferują kolekcje, w których skład wchodzi kilka pasujących do siebie papierów + ewentualne dodatki. Scrapowanie z jednej kolekcji może być dużym ułatwieniem dla początkujących, zazwyczaj wszystkie elementy świetnie do siebie pasują.

PROJECT LIFE. Dosłowne tłumaczenie "projekt życie". Jest to forma pamiętnika, który prowadzi się w segregatorze ze specjalnymi koszulkami. Koszulki mają przegródki "okienka", w których umieszcza się zdjęcia, notatki, karty. Zabawę zapoczątkowała blogerka Ali Edwards. Projekt polega na cotygodniowym dokumentowaniu codziennego życia, przy użyciu zdjęć i materiałów scrapowych. 

PUNCHER/DZIURKACZ. Co to jest dziurkacz każdy wie, ale te do scrapbookingu to zupełnie inna historia. Na sklepowych półkach znajdziecie je pod hasłem dziurkacze ozdobne. I chociaż już nawet zwykły dziurkacz daje ciekawe możliwości, to te ozdobne gwarantują prawdziwe szaleństwo. Są w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Od prostego kółka po misterne motylki. Mogą tylko wycinać albo wycinać i tłoczyć wzorek. Są dziurkacze do narożników, brzegów papieru (często wyposażone w listwę ułatwiającą kontynuowanie wzoru), a także takie z wymiennymi wzorami.

RUB-ONS / KALKOMANIA. Elementy w specjalny sposób nadrukowane na folię, tak aby można było je przenieść na papier. Transfer odbywa się przez pocieranie, stąd angielska nazwa "rub-ons". Ta używana w scrapbookingu to kalkomania sucha.

SCRAPBOOKING. Z angielskiego 'scrap' oznacza ścinek, a 'scrapbooking' to tworzenie albumów ze zdjęciami ozdobionymi wycinkami, pamiątkami i innymi duperelkami. Szerzej, to ręczne tworzenie ozdobnego tła do zdjęć, robienie albumów z pamiątkami i wszelkie oprawianie wspomnień przy użyciu papieru i rozmaitych dodatków. Scrapbooking pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i w tym kraju jest najbardziej rozwinięty. Pierwsze scrapowe albumy powstały w XVI wieku, miały formę zdjęć opatrzonych opisami wyciętymi z gazet. Przez lata scrapbooking zmieniał się i rozwijał. Dziś scraperzy na całym świecie tworzą albumy, strony, tagi, notesy, art-journale. Istnieje również wirtualna forma tego hobby - digital scrapbooking, który polega na tworzeniu stron za pomogą programów graficznych.

VISUAL JOURNAL. Pamiętnik podobny w założeniach do PROJECT LIFE. Zamiast w specjalnym segregatorze z koszulkami, swoje tygodniowe wspomnienia umieszczamy w notesie czy zeszycie. Visual w dosłownym tłumaczeniu oznacza "wizualny". Nasz pamiętnik oprócz standardowego opisu zawiera też zdjęcia, pamiątki i elementy dekoracyjne zrobione przy użyciu materiałów scrapowych. 

WASHI TAPE/DEKORACYJNA TAŚMA. Samoprzylepna, papierowa taśma z nadrukiem. Można ją wielokrotnie odrywać i przyklejać, nie zostawia śladów kleju. Podobna do budowlanej taśmy maskującej, ale jest cieńsza i półprzezroczysta. Taśma Washi pochodzi z Japonii. Washi oznacza rodzaj papieru ryżowego, z którego wykonane są taśmy.