środa, 23 stycznia 2013

[Skumaj to!] SCRAPBOOKING. LO. GESSO.


Witajcie! Startujemy dziś z działem SKUMAJ TO! Będziemy starały się na bieżąco wrzucać tu definicje słów związanych ze scrapbookingiem, które mogą być niejasne. Wszystkie wyrazy, które wybieramy są związane z postami na naszym blogu. Jeżeli nie były do tej pory użyte, pojawią się już wkrótce. Znajdziecie je ułożone alfabetycznie w zakładce SKUMAJ TO! na górze strony. W każdej chwili możecie do nich wrócić. To co startujemy?


SCRAPBOOKING - z angielskiego 'scrap' oznacza ścinek, a 'scrapbooking' to tworzenie albumów ze zdjęciami ozdobionymi wycinkami, pamiątkami i innymi duperelkami. Szerzej, to ręczne tworzenie ozdobnego tła do zdjęć, robienie albumów z pamiątkami i wszelkie oprawianie wspomnień przy użyciu papieru i rozmaitych dodatków. Scrapbooking pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i w tym kraju jest najbardziej rozwinięty. Pierwsze scrapowe albumy powstały w XVI wieku, miały formę zdjęć opatrzonych opisami wyciętymi z gazet. Przez lata scrapbooking zmieniał się i rozwijał. Dziś scraperzy na całym świecie tworzą albumy, strony, tagi, notesy, art-journale. Istnieje również wirtualna forma tego hobby - digital scrapbooking, który polega na tworzeniu stron za pomogą programów graficznych.

LO - z angielskiego 'layout'. Inaczej scrap, strona scrapowa. LOsy mogą mieć różny kształt i wielkości, ale najpopularniejszy format to kwadrat 30,5x30,5cm, czyli 12x12 cala. Jest to wielkość, którą najczęściej mają papiery do scrapbookingu.

GESSO - to inaczej grunt, mieszanka gipsu, kredy, wody i pigmentu. Najczęściej używane przez scraperki jest białe gesso akrylowe, czyli grunt artystyczny pod farby akrylowe i olejne. Do czego służy? Malarze używają go do przygotowania podłoża pracy. Papier (ale też płótno, czy drewno) jest bardzo chłonny, więc jeżeli chcemy użyć farb, smarujemy kartkę gesso. Dopiero na tak przygotowane podłoże nanosimy farbę. Ale gesso przydaje się też scraperkom. Papiery do scrapbookingu często są kolorowe, co powoduje, że ciężko jest uzyskać właściwy kolor farby. Gesso sprawia, że łatwiej osiągnąć zaplanowany efekt. Takie jest główne zastosowanie, ale jak wiadomo scraperki są bardzo kreatywne, więc używają go do tworzenia białego tła na bazie, do cieniowania papierów, odbijania stempli i maskowania warstw pracy.

2 komentarze:

  1. Ojej, bardzo dziękuję i czekam na więcej.
    dla mnie te określenia w większości tak do końca niezrozumiałe są;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. dokladnie :) dziekuje za wyjasnienia :)

    OdpowiedzUsuń